Grįžti

Medžių augimviečių Anykščių miesto centre sutvarkymas

-Nerodoma-  •  2024-10-04  •  BALSUOK  • 

Anykščiai.jpg
Anykščiai.jpg

Idėjos kodas: 34

Aprašymas:

Projekto tikslas: Sutvarkyti miesto centre augančių medžių augimvietes 

Tikslinė grupė: Anykščių miesto gyventojai

Nemažai Anykščių centre augančių medžių akivaizdžiai junta kelis metus pasikartojančios kaitros padarinius (džiūsta, ruduoja, meta lapus), ypač tie, kurių pomedžiai yra uždengti kietosiomis dangomis (akmenimis, trinkelėmis, plytelėmis iki kamieno ir pan.). Dėl šių sisteminių miesto medžių priežiūros klaidų medžiams apsunkinamas drėgmės pasisavinimas, varžomas augimas, gyvavimo laikas trumpėja, jie tampa mažiau atsparūs įvairiems gamtiniams ir išorės veiksniams, dėl ko įsigali grybiniai susirgimai, tenka medį nupjauti.

Karštėjančios vasaros ir ilgėjantys sausrų periodai skatina ieškoti priemonių išsaugoti bent dalį šių medžių nelaukiant planuojamų kompleksinių sprendimų – po konsultacijų su arboristais turime pagrindo manyti, kad siūlomos priemonės padės išsaugoti bent dalį vertingų, brandžių medžių iki Anykščiuose bus vykdomi kietųjų dangų rekonstrukcijų darbai minėtose teritorijose ir medžių augimvietėms bus pritaikomi ilgalaikiai sprendimai.

Mes siūlome, laikantis medžių priežiūros standartų ir pasitelkiant profesionalią medžių priežiūrą atliekančius arboristus, Anykščių mieste (A. Baranausko a.), atlaisvinti augančių medžių pomedžius nuo kietųjų dangų, kur įmanoma, jas nuimant rankiniu būdu, nepažeidžiant šaknyno, specialia technika supurenant ir sulaistant perdžiuvusį šaknyną, pakeičiant viršutinį grunto sluoksnį maistingesniu, užmulčiuojant pomedžio paviršių, kad būtų labiau sugeriama saugoma drėgmė, išlaikomas estetinis vaizdas.

2021 m. Vilniaus miestas jau parodė tokią iniciatyvą, kurios metu miesto bendruomenė, suderinusi darbus su miesto specialistais, ėmėsi laisvinti pomedžius nuo kietųjų dangų siekdama pagerinti medžių šaknų būklę. Panašios iniciatyvos plinta ir kituose Europos miestuose.

Anykščiai deklaruoja save kaip žaliąją Lietuvos viršūnę, tad atitinkamas požiūris į mieste augančius medžius ir jų priežiūrą būtų tinkamas postūmis rūpintis mūsų krašto žaluma ir deklaruoti minėto šūkio vertybes, didinti miesto gyventojų ir svečių pasitenkinimą miesto aplinka.


Siekiami rezultatai:

Pritaikius siūlomas medžių priežiūros paslaugas pagerės jų šaknynų būklė: padidės vandens, oro ir maistinių medžiagų pasisavinimas į šaknyną, pailgės medžių gyvavimo laikas, pagerės jų išvaizda ir atsparūs įvairiems gamtiniams ir išorės veiksniams. Brandesnių medžių didesnė vertė palyginus su atsodinamais jaunais medeliais yra jau plačiai diskutuojama ne tik Lietuvoje, ir krypsta kuo didesnio brandžių medžių išsaugojimo linkme. Tai lemia ne tik miesto istoriškumą pabrėžiantį estetinį įspūdį, bet ir žemesnių temperatūrų šešėlyje svarbą vis labiau kintančio klimato akivaizdoje.

Neabejotina ir emocinė nauda miesto gyventojams ir svečiams – matant valdžios dėmesį aplinkai, į išsaugojimą ir atkūrimą nukreiptus veiksmus didina pasitikėjimą institucijomis, sustiprina bendruomeniškumo jausmą, supratimą, kad pokyčių inicijavimas duoda teigiamų rezultatų.

Savivaldybės dėmesys šiam projektui paskatins didesnį medžių priežiūros svarbos žinomumą ir skatins ir privačių asmenų auginamus medžius prižiūrėti tinkamai, stebėti jų būklę ir gerinti augimvietes, medžius pradėti matyti kompleksiškai, kaip gyvus organizmus su jų fiziologiniais-biologiniais poreikiais.

Profesionalus augimviečių atlaisvinimas užtikrins tinkamiausią bendruomenei skiriamų lėšų panaudojimą – kuo efektyviau ir su maksimalia nauda, išvengiant galimos žalos, kuri gali atsirasti dėl patirties ar žinių trūkumo.


Vieta: A. Baranausko a.


Turite prisijungti ar registruotis kad komentuoti.
    Etapai nenustatyti
    Norime Jus informuoti, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jeigu sutinkate, prašome paspausti mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Privatumo politika